top of page
Kanunların Gözden Geçirilmesi

Kıbrıs Hukuk Sistemi

KURS KAPSAMI:

KKTC Anayasası, Yasama, Yürütme, Yargı Düzeni, Temel Hak ve Özgürlükler, Ceza Yargılaması Sistemi, Mahkemeler Teşkilatı, Aile - Hukuk - Tereke Genel Konuları, Vatandaşlık Hakları.

KİMLER KATILABİLİR?

 

- KKTC hukuku ile ilgilenen herkese açık. Özellikle avukat stajyerleri, memurlar, hukuk alanı ile ilgilenen tüm iş kollarında çalışanlar vb.

 

- Her yaş grubundan herkes katılabilir.

5

KURS TARİHLERİ:  25 Mart'tan itibaren her Cumartesi.

 

KURS SAATLERİ: 16.30 - 18.30

 

ÜCRET:  750 TL

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar (ZOOM) üzerinden yapılacaktır.

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

1.Hafta: Kıbrıs Hukuk Tarihi, 1960 KC Anayasası, KTFD Anayasası, KKTC Anayasasına ve Hukuk Sistemine Giriş, Yasama, Yürütme, Yargı Erkleri ve Siyasal Yapı.

2.Hafta: Temel Haklar, Özgürlükler ve Ödevler, Ceza Yasası, Yargılama Sistemi, Mahkemeler Teşkilatı.

3.Hafta: Aile Hukuku (Evlenme, Boşanma, Velayet, Nafaka vb), Genel Hukuk Meseleleri (Terekeler, Ticari ve İş Davaları)

4.Hafta: Sözleşmeler Hukuku ve Poliçeler Yasası,Haksız Fiiller Hukuku (Zem Kadih Davaları, Zarar Ziyan ve Tazminat Meseleleri)

5.Hafta: İdare Hukuku (İdari Davalar, İdari İşlemler ve Kararlar, Kamu Görevlileri, İdarenin Denetimi, Vatandaşın Hakları), Diğer Konular - Şirketler Hukuku, Taşınmaz Mallar, Sigorta, Bankacılık Hukuku, Güncel Sorunlar ve Tartışmalar.

 

Kurs kapsamında haftalık tartışmalar yapılacak ve kurs sonunda katılımcıların belirlenen bir konuda makale (kısa metin) yazması istenecektir.

Kursu başarıyla bitirenlere 'Başarı Sertifikası', diğer katılımcılara 'Katılım Belgesi' verilecektir.

KHS-Post.png
Beyaz Dalgalar

Öğretim Görevlisi Hakkında

TACAN REYNAR

ESKİ KIDEMLİ YARGIÇ, HUKUKÇU

1982 yılında Kıbrıs - Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve birçok çalışmaya katkı koydu. Yüksek lisansını Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karşılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargıçlık görevine atanmadan önce DAÜ Hukuk Fakültesi'nde bir dönem KKTC İdare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.
2010 yılında yargıçlığa atanan Reynar, 8 yıllık görev süresi boyunca birçok hukuk, aile ve ceza mahkemesinde görev aldı. 2018 yılının Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada bu görevinden istifa etti. Reynar, istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra Yenidüzen Gazetesi'nde haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.
Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden, Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London), University of Alberta (Kanada), University of Geneva gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların sertifika ve eğitim programlarına katılmış, ayrıca The New York Times Gazetesi'nin medya okulu olan The School of NYT'da  'How to Think and Write Like a Critic' kursunu da tamamlamıştır. 
Şu anda Kanada'da aktif olarak serbest yazarlık yanında, hukuk alanında akademik çalışmalarını da sürdürmektedir.
2022 yılının Haziran ayında uluslararası online eğitim platformu CISSE'yi (Cyprus International Social Sciences Education) kurdu. CISSE'nin direktörü olan Reynar, iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.
Reynar 2022 yılında ifade özgürlüğüne, diğer insan hak ve özgürlüklerine, Kutlu Adalı’nın mücadelesi ve düşüncelerine sahip çıktığı nedeniyle 21.Kutlu Adalı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
tacan resim.jpeg

Sertifikalı Kurslar

CISSE'de bütün kurslar sertifikalıdır ve kurs ücretine dahildir. Kurs sonunda sizden online sertifika için ek bir ücret talep edilmez.

Her kurs sonunda alacağınız sertifika örneği.

Talep etmeniz halinde İngilizce dilinde ayrıca düzenlenir ve size ücretsiz online gönderilir.

CISSE Example.png

 Nasıl Alınır? 

CISSE'nin kısa ve uzun programlarının herhangi birini bitirdiğinizde okul ve öğretmen imzalı sertifika almaya hak kazanırsınız. Talebinize bağlı olarak sertifikanıza ek olarak ayrıca derste öğrendiğiniz konuları da içeren ders çizelgesi de eklenir.

 Sosyal Medyada Paylaşın 

CISSE sertifikaları online paylaşıma açıktır. Dilerseniz sertifikanızı Linkedin'de profilinize ekleyin, dilerseniz de diğer her türlü sosyal medya ortamında paylaşın. Sertifikaların tümü size kurs sonunda PDF olarak gönderilir. Talebinize bağlı olarak ayrıca basılı sertifikanızı adresinize de gönderebiliriz.

 CISSE hangi ülkeye kayıtlıdır? 

Kısa adıyla CISSE (Cyprus International Social Sciences Education) bir eğitim kurumu sıfatıyla Kanada-Ontario eyaletine kayıtlıdır. Aldığınız sertifikalarda CISSE adresi Kanada olarak görülecektir. Bu sertifikanızı Kanada'dan bir kurumdan aldığınız anlamına gelmektedir.

Başka sorunuz mu var? Bize sorun.

bottom of page