top of page
Image by Damir Babacic

Trafik Kazalarında Tazminat
ve Sigorta Hukuku 

Türkçe / Turkish

KURS KAPSAMI:

Sigorta Hukuku ve Mevzuat, 60/2010 Sigorta Hizmetleri Yasası, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu, Fasıl 333 Motorlu Araçlar (Üçüncü Şahıs Sigortası) Yasası, Genel Şartları, Sigortacının Yükümlülükleri, Rücu Kavramı, Tahkim, Trafik Kazaları ile İlgili İçtihat Kararları ve Prensipler, Yargılama Usulü.

CISSE Hukuk Programları bünyesinde

'Trafik Kazalarında Tazminat ve Sigorta Hukuku' kursu başlıyor.

Kurs KKTC'de özellikle profesyonel olarak sigortacılık ve sigorta hukuku ile ilgilenenlere yönelik özel olarak hazırlanmış olup 3 haftalık bir eğitim programını içermektedir.

 

Online yapılacak eğitim, Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği üyeleri, sigorta acentesi olup çalışanlarına teknik eğitim vermek isteyen sigorta acentelerine, sigorta hukuku ile ilgilenen avukat, avukat stajyerlerine, hukuk fakültesi öğrencilerine, akademik çalışma yürüten akademisyenlere, devlet dairelerinde bu konuda çalışma yürüten tüm kamu görevlilerinin katılımına açıktır.

 

10 Aralık Cumartesi günü başlayacak olan kurs 3 hafta devam edecek ve her hafta Kıbrıs saati ile 18.00-20.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Kursta yürürlükteki sigorta hukuku mevzuatına, 60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri Yasası ve içeriğine, sigorta türlerine, Fasıl 148 Haksız Fiiller Yasası ve ihmalkârlık kavramına, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu ve işlevine, Fasıl 333 Motorlu Araçlar (Üçüncü Şahıs Sigortası) Yasası, Genel Şartlar ve sigortacının sorumlulukları ve yükümlülüklerine, rücu kavramı ile tahkim ve mahkeme öncesi uzlaşı arayışı süreçlerine, tazminat davalarında dava konusu ve ayrımları ile trafik kazaları özelinde bugüne kadar KKTC Mahkemelerinin verdiği içtihat kararlarına ve buradaki tazminat hesaplamalarına değinilecek.

KİMLER KATILABİLİR?

- Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği üyeleri,

- Sigorta acentesi olup çalışanlarına teknik eğitim vermek isteyen sigorta acenteleri, 

- Sigorta acentesi açmak isteyen ve kendini bu konuda geliştirmek isteyenler,

- Sigorta hukuku ile ilgilenen avukat, avukat stajyerleri, hukuk fakültesi öğrencileri,

- Akademik çalışma yürüten akademisyenler,

- Devlet dairelerinde bu konuda çalışma yürüten tüm kamu görevlileri,

5

KURS TARİHLERİ:  İLERİDE DUYURULACAK. LÜTFEN ÖN KAYIT YAPIN.

 

KURS SAATLERİ: DUYURULACAK.

 

ÜCRET: DUYURULACAK

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar (ZOOM) üzerinden yapılacaktır.

 

KURSUN KAPSAMI:

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

1.Hafta: 

- Sigorta Hukukuna Giriş,

- Sigorta Hukukunun Temel İlkeleri,

- Yürürlükteki Sigorta Hukuku Mevzuatı,

- 60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri Yasası ve İçeriği,

- Sigorta Türleri

- Fasıl 148 Haksız Fiiller Yasası ve İhmalkârlık Kavramı

2.Hafta:

- Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu ve İşlevi,

Fasıl 333 Motorlu Araçlar (Üçüncü Şahıs Sigortası) Yasası,

- Genel Şartlar,

- Sigortacının Sorumlulukları ve Yükümlülükleri,

- Rücu Kavramı,

- Tahkim ve Mahkeme Öncesi Uzlaşı Arayışı.

3.Hafta:

Tazminat Davalarında Dava Konusu ve Ayrımları,

- Sigorta Uyuşmazlığının Bulunduğu Mahkemede Yargılama Usulü,

- Ceza Davaları - Hukuk Davaları Yargılama Usulü,

- Trafik Kazaları Konusunda Verilen Kararlar/İçtihatlar,

- Yangın vb Konulardaki Diğer Kararlar/İçtihatlar.

Katılımcı kişi ve/veya işletmelere kurs sonunda sertifika verilecektir.

Sigorta Kursu_1200X1200.jpg
Beyaz Dalgalar

Öğretim Görevlisi Hakkında

TACAN REYNAR

ESKİ KIDEMLİ YARGIÇ, HUKUKÇU

1982 yılında Kıbrıs - Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve birçok çalışmaya katkı koydu. Yüksek lisansını Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karşılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargıçlık görevine atanmadan önce DAÜ Hukuk Fakültesi'nde bir dönem KKTC İdare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.
2010 yılında yargıçlığa atanan Reynar, 8 yıllık görev süresi boyunca birçok hukuk, aile ve ceza mahkemesinde görev aldı. 2018 yılının Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada bu görevinden istifa etti. Reynar, istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra Yenidüzen Gazetesi'nde haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.
Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden, Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London), University of Alberta (Kanada), University of Geneva gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların sertifika ve eğitim programlarına katılmış, ayrıca The New York Times Gazetesi'nin medya okulu olan The School of NYT'da  'How to Think and Write Like a Critic' kursunu da tamamlamıştır. 
Şu anda Kanada'da aktif olarak serbest yazarlık yanında, hukuk alanında akademik çalışmalarını da sürdürmektedir.
2022 yılının Haziran ayında uluslararası online eğitim platformu CISSE'yi (Cyprus International Social Sciences Education) kurdu. CISSE'nin direktörü olan Reynar, iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.
Reynar 2022 yılında ifade özgürlüğüne, diğer insan hak ve özgürlüklerine, Kutlu Adalı’nın mücadelesi ve düşüncelerine sahip çıktığı nedeniyle 21.Kutlu Adalı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
tacan resim.jpeg

Sertifikalı Kurslar

CISSE'de bütün kurslar sertifikalıdır ve kurs ücretine dahildir. Kurs sonunda sizden online sertifika için ek bir ücret talep edilmez.

Her kurs sonunda alacağınız sertifika örneği.

Talep etmeniz halinde İngilizce dilinde ayrıca düzenlenir ve size ücretsiz online gönderilir.

CISSE Example.png

 Nasıl Alınır? 

CISSE'nin kısa ve uzun programlarının herhangi birini bitirdiğinizde okul ve öğretmen imzalı sertifika almaya hak kazanırsınız. Talebinize bağlı olarak sertifikanıza ek olarak ayrıca derste öğrendiğiniz konuları da içeren ders çizelgesi de eklenir.

 Sosyal Medyada Paylaşın 

CISSE sertifikaları online paylaşıma açıktır. Dilerseniz sertifikanızı Linkedin'de profilinize ekleyin, dilerseniz de diğer her türlü sosyal medya ortamında paylaşın. Sertifikaların tümü size kurs sonunda PDF olarak gönderilir. Talebinize bağlı olarak ayrıca basılı sertifikanızı adresinize de gönderebiliriz.

 CISSE hangi ülkeye kayıtlıdır? 

Kısa adıyla CISSE (Cyprus International Social Sciences Education) bir eğitim kurumu sıfatıyla Kanada-Ontario eyaletine kayıtlıdır. Aldığınız sertifikalarda CISSE adresi Kanada olarak görülecektir. Bu sertifikanızı Kanada'dan bir kurumdan aldığınız anlamına gelmektedir.

Başka sorunuz mu var? Bize sorun.

bottom of page