top of page

Mindfulness ve Psikolojik
Dayanıklılık Eğitimi

Türkçe / Turkish

KURS KAPSAMI:

Mindfulness günümüzün popüler kişisel gelişim ve psikoloji konularından biri. Psikolog Şirin Kağansoy Aktunç bu popüler konu hakkındaki bilgi ve deneyimlerini 4 hafta boyunca bu kursta paylaşıyor, haftalık meditasyonlarla ve ödevlerle katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda hayatta zorluklarla mücadele etmenin ipuçlarını öğretiyor.

 

Mindfulness günümüzün popüler kişisel gelişim ve psikoloji konularından biri. Psikolog Şirin Kağansoy Aktunç bu popüler konu hakkındaki bilgi ve deneyimlerini 4 hafta boyunca bu kursta paylaşıyor, haftalık meditasyonlarla ve görevlerle katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda hayatta zorluklarla mücadele etmenin ipuçlarını öğretiyor.

 

Resilience/ Psikolojik Dayanıklılık, yani kısaca zorluklara karşı uyum sağlayabilme ve hızlıca toparlanabilme sanatı. Yılmaz olmak, hacıyatmaz gibi yere vurup her seferinde daha güçlü ayağa kalkmak.

Mindfulness/Bilinçli Farkındalık şimdiki anın deneyiminde dikkatimizi, yargılamadan, kabul ederek, farkındalık yaratarak ve şefkatle yönlendirmek. 

 

Psikolojik Dayanıklılık bazı kişilerde doğuştan var olan bir yetkinlikken, bazı kişilerde dayanıklı olmayı hayatında birçok zorluk yaşayarak mecburen, fark etmeden öğreniyor. Bu eğitimde bu beceriyi hayata kazandırmanın ipuçlarını mindfulness pratiklerinden de destek alarak öğreneceksiniz.

 

Eğitmenden:

‘Hepimizin hayatını ciddi anlamda değiştiren bir pandemi süreci yaşadık. Değişim ister iyi ister kötü yönde olsun travma yaratır. Endişe, kayıplar, ekonomik kriz hayatımızın merkezine yerleşti. Lakin geçmişte de hepimiz ufaklı büyüklü zorluklar, kayıplar yaşamışızdır. Dibe vurduk belki de, ama sonra ayağa kalktık değil mi ? Ve gelecekte de yaşayacağız bu zorlukları, bu kaçınılmaz. İşte o zaman daha hazırlıklı yakalanabilmeyi öğrenmek için bu eğitim tasarlandı.

Eğitim resilient/psikolojik olarak dayanıklı olabilmek için yapmamız gerekenlerin en önemlileri olan; 

- Anda kalabilme/ mindfulness 

- İyimser, ümitvar olabilme 

- Kendi tarafını tutup kendine şefkat verebilme 

- Belirsizlik ve stres ile başa çıkabilme 

- Öz farkındalık gibi becerileri meditasyonlar, Mindfulness ve Psikolojik Dayanıklılık egzersizleri ile anlamaya ve hayatımızın her alanına adapte edebilmeye dair ipuçları içeriyor.’

 

KİMLER KATILABİLİR?

 

- Kişisel gelişimine önem veren, mindfulness ve farkındalık, dayanıklılık konularında çalışmalar yürüten ve genel olarak bu konularda bilgisini ve farkındalığını artırmak isteyen herkese açıktır.

EĞİTMEN: Psikolog Şirin Kağansoy Aktunç

 

KURS TARİHLERİ: 7 EKİM - 28 EKİM (4 Hafta)

 

KURS SAATLERİ: 18.30 - 20.30 - Cuma

 

ÜCRET:  750 TL

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar (ZOOM) üzerinden yapılacaktır.

 

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

Hafta 1 - Tanışma, Eğitimin Amacı - Psikolojik Sağlamlık nedir? - Psikolojik Sağlamlık neden önemlidir? - Psikolojik Sağlam insanların ortak özellikleri, örnekleri - Kısa meditasyon ve egzersiz - Haftanın ödevi

Hafta 2 - Stres nedir? - Stresi kontrol edebilmek Psikolojik Dayanıklılıkta neden önemlidir? - Stresle başa çıkmanın uygulanabilir yolları - Stresle başa çıkabilmek için Mindfulness - Meditasyon, egzersiz - Haftanın ödevi 

Hafta 3 - Mindfulness nedir? - Mindfulness ne işe yarar? Faydaları nelerdir? - Mindfulness nasıl ortaya çıktı? - Mindfulness ve Meditasyon neden aynı şey değil - Mindfulness egzersizleri nelerdir? - Günlük hayatıma nasıl adapte edebilirim? - Mindfulness egzersizi - Haftanın ödevi 

Hafta 4 - Psikolojik Dayanıklılık ve Öz şefkat - Mindfulness ve Öz Şefkat - Öz Şefkat Meditasyonları - Mindfulness ve Psikolojik Dayanıklılıkla ilgili kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim? - Kapanışa dair notlar.

a5c890c6-a493-4658-b27d-7f1e7743e4c2.JPG
Beyaz Dalgalar

Eğitmen Hakkında

ŞİRİN KAĞANSOY AKTUNÇ

PSİKOLOG

1974 yılında Limasol'da doğdu. Türk Maarif Koleji sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Halkla İlişkiler alanında yaptı.


KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yarı zamanlı dersler verdi ve sonrasında Kuzey Kıbrıs Turkcell'de İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştı.

Burada birçok kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri aldı, yine aynı şirkette katılımcılara kendi alanında birçok eğitim verdi. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs'taki ilk butik pastacılık markası olan Şirin Pasta'yı kurdu. 2013 yılında ise bu markayı büyüterek Delicious Cafe olarak girişimcilik hayatına devam etti.

Oxford Mindfulness Center'den Mindfulness Eğitimi ve Breathing Mind'dan International Coaching Federation onaylı Mindfulness Koçluk Eğitimi almıştır.  Sanat Terapisi eğitimini de tamamlamıştır ve seanslarında sanat terapisi çalışmalarından da faydalanmaktadır.

Mindfulness dokunuşlu bireysel koçluk seansları vermektedir.
Ayrıca toplumun her kesimine yönelik çeşitli psikolojik gelişim eğitimleri ve atöyleleri düzenlemektedir.

Şirin Kağonsoy Aktunç.jpg
bottom of page