KKTC İş Hukuku Kursu

Türkçe / Turkish

KURS KAPSAMI:

22/1992 sayılı İş Yasası, İş Sözleşmeleri (Hizmet Akdi), İşçi ve İşveren İlişkisi, Ücret, Yıllık İzin Hakları, Basın iş Yasası, ILO Sözleşmeleri, Haklı Fesih ve Haksız Fesih, İşten Durdurma ve Haklar, Yasal Haklar ve Mahkemede İş Davaları Süreci.

İşten durduruldunuz, şimdi ne yapmanız gerek?

Haklarınız nelerdir?

Tazminat almaya hakkınız var mı?

Tazminatın miktarı nedir?

Peki siz işveren olarak işten durdurma aşamasında işçiye ödemekle yükümlü olduğunuz tazminatları biliyor musunuz?

İzlemeniz gereken prosedürü?
Her yıl binlerce kişi işten durdurulurken almaya hakkı olduğu tazminatı bilmediği için ciddi maddi kayıplara uğruyor. İşverenler işten durdurma prosedürünü yanlış uyguladıkları için haklı fesih durumlarında bile tazminat ödemek durumunda kalıyor. Haklı fesih, haksız fesih, haksız fesih sayılamayacak haller, bildirim süreleri, izin ve iş arama hakları, diğer tazminat hakları...

İş hukuku işçi ve işveren arasındaki çalışma ilişkilerini düzenleyen hukuk alanıdır ve maalesef ülkemizde hem bu alana yönelik oldukça az sayıda akademik çalışma var hem de bu konudaki mahkeme içtihatları sınırlı. Oysa ki İş Hukuku dünyada çalışma hayatındaki herkesin mutlaka bilmesi gereken kuralları ihtiva eden çok önemli bir alan.

Bu kursta ister işçi ister işveren olun, ister küçük ve orta ölçekli işletme sahibi, isterse de büyük yatırımları olan bir girişimci, KKTC mevzuatında İş Hukukuna ilişkin düzenlemeleri bilmeden çalışma hayatında emeğinizin karşılığını almanız ve başarıyla ilerlemeniz mümkün değildir.

Kurs kapsamında en temel yasa olan 22/1992 sayılı İş Yasası yanında ILO sözleşmeleri ve Basın İş Yasası'na da değinilecek. Son hafta ise işten durdurulma durumunda açılacak iş davalarında izlenen yargılama usulüne, tazminat hesaplamalarına ve içtihat kararlarına değinilecek.

 

Çalışma hayatının içinde olan veya profesyonel olarak bu alanla ilgilenen herkese açık kurs 15 Ekim'de başlıyor.

KİMLER KATILABİLİR?

 

- KKTC iş hukuku ve çalışma hayatı ile ilgilenen herkese açık. Özellikle avukatlar, avukat stajyerleri, hukuk öğrencileri, işçi işveren temsilcileri, işçiler, işverenler, sendika yetkilileri, sivil toplum örgüt temsilcilerine tavsiye edilir.

- Yaş sınırlaması yoktur.

5

KURS TARİHLERİ:  15 Ekim'den itibaren her Cumartesi. (3 Hafta) (15 Ekim - 29 Ekim)

 

KURS SAATLERİ: 15.00 - 17.00 - Cumartesi

 

ÜCRET:  750 TL

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar (ZOOM) üzerinden yapılacaktır.

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

1.Hafta: İş Hukukuna Giriş, Temel İlkeler ve Haklar, Çalışma Hayatı ve İşçi İşveren İlişkileri, Hizmet Akdinin Niteliği ve 22/92 sayılı İş Yasası'nın Kapsamı.

2.Hafta: Basın İş Yasası, ILO Sözleşmeleri, 22/92 sayılı İş Yasası'nda Ücret, İzin Hakları, Haklı Fesih ve Haksız Fesih ve diğer İşçi ve İşveren Hakları ve Sorumlulukları.

3.Hafta: İşten Durdurma ve Yasal Haklar, Dava Açma ve Talepler, Tazminat Hesaplamaları, İş Davalarında Yargılama Usulü, İçtihatlar.

Katılımcılara kurs sonunda sertifika verilecektir.

6eab148d-412d-44fb-b103-96ab3ad0c395.JPG
Beyaz Dalgalar

Öğretim Görevlisi Hakkında

TACAN REYNAR

ESKİ KIDEMLİ YARGIÇ, HUKUKÇU

1982 yılında Kıbrıs - Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve birçok çalışmaya katkı koydu. Yüksek lisansını Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karşılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargıçlık görevine atanmadan önce DAÜ Hukuk Fakültesi'nde bir dönem KKTC İdare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.
2010 yılında yargıçlığa atanan Reynar, 8 yıllık görev süresi boyunca birçok hukuk, aile ve ceza mahkemesinde görev aldı. 2018 yılının Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada bu görevinden istifa etti. Reynar, istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra Yenidüzen Gazetesi'nde haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.
Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden, Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London), University of Alberta (Kanada), University of Geneva gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların sertifika ve eğitim programlarına katılmış, ayrıca The New York Times Gazetesi'nin medya okulu olan The School of NYT'da  'How to Think and Write Like a Critic' kursunu da tamamlamıştır. 
Şu anda Kanada'da aktif olarak serbest yazarlık yanında, hukuk alanında akademik çalışmalarını da sürdürmektedir.
2022 yılının Haziran ayında uluslararası online eğitim platformu CISSE'yi (Cyprus International Social Sciences Education) kurdu. CISSE'nin direktörü olan Reynar, iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.
Reynar 2022 yılında ifade özgürlüğüne, diğer insan hak ve özgürlüklerine, Kutlu Adalı’nın mücadelesi ve düşüncelerine sahip çıktığı nedeniyle 21.Kutlu Adalı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
tacan resim.jpeg

Sertifikalı Kurslar

CISSE'de bütün kurslar sertifikalıdır ve kurs ücretine dahildir. Kurs sonunda sizden online sertifika için ek bir ücret talep edilmez.

Her kurs sonunda alacağınız sertifika örneği.

Talep etmeniz halinde İngilizce dilinde ayrıca düzenlenir ve size ücretsiz online gönderilir.

CISSE Example.png

 Nasıl Alınır? 

CISSE'nin kısa ve uzun programlarının herhangi birini bitirdiğinizde okul ve öğretmen imzalı sertifika almaya hak kazanırsınız. Talebinize bağlı olarak sertifikanıza ek olarak ayrıca derste öğrendiğiniz konuları da içeren ders çizelgesi de eklenir.

 Sosyal Medyada Paylaşın 

CISSE sertifikaları online paylaşıma açıktır. Dilerseniz sertifikanızı Linkedin'de profilinize ekleyin, dilerseniz de diğer her türlü sosyal medya ortamında paylaşın. Sertifikaların tümü size kurs sonunda PDF olarak gönderilir. Talebinize bağlı olarak ayrıca basılı sertifikanızı adresinize de gönderebiliriz.

 CISSE hangi ülkeye kayıtlıdır? 

Kısa adıyla CISSE (Cyprus International Social Sciences Education) bir eğitim kurumu sıfatıyla Kanada-Ontario eyaletine kayıtlıdır. Aldığınız sertifikalarda CISSE adresi Kanada olarak görülecektir. Bu sertifikanızı Kanada'dan bir kurumdan aldığınız anlamına gelmektedir.

Başka sorunuz mu var? Bize sorun.