top of page
Crime Scene Tape

Kıbrıs Ceza Yargılaması Kursu

KURS KAPSAMI:

KKTC ceza mevzuatının en temel iki yasası olan Fasıl 154-Fasıl 155'deki ceza hukukuna ilişkin düzenlemeler, Ceza Yasası'ndaki suçlar ve cezalar, gerek uluslararası sözleşmelerde ve gerekse mevzuatta yer alan haklarımız, mahkeme karar incelemeleri, tutuklama, alıkoyma, arama ve mahkemedeki yargılama usulü.

KİMLER KATILABİLİR?

 

- Avukatlar, stajyer avukatlar, kamu görevlileri, basın emekçileri ve KKTC hukuku ve özellikle insan hakları alanında çalışma yürüten veya ilgilenen herkese açık. 

 

- Her yaş grubundan herkes katılabilir.

 

KURS TARİHLERİ: 25 Mart'tan itibaren her Cumartesi.

 

KURS SAATLERİ: 14.00 - 16.00 saatleri arasında.

 

ÜCRET:  550 TL

 

ONLINE: Tüm eğitimler online (ZOOM) platformlar üzerinden yapılacaktır.

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

CISSE’de hukuk programları arasında bulunan “Kıbrıs Ceza Yargılaması Hukuku” kursunda gündelik hayatımızda her an karşılaştığımız, basında, sosyal medyada gördüğümüz haberleri nasıl değerlendirmemiz gerektiği, ceza yargılamasının temel kurallarıyla birlikte anlatılacak. 

Teminat nedir, kefalet koşulları, tutuklama hakkı, polisin yetkileri, makul güç kullanma, ceza yargılaması safhaları özellikle insan hakları boyutuyla ele alınacak. Bireyin gözaltına alınması, tutuklanması, mahkemeye sevki ve sonraki süreçler nasıl işliyor? Bu süreç içerisinde bireyin hakları nelerdir?  

Ceza yargılamasında duruşma usulü, Ağır Ceza Mahkemesi’nde izlenen usul ve sanık hakları anayasal çerçevede tüm ayrıntılarıyla incelenecek.

KKTC ceza mevzuatının en temel iki yasası olan Fasıl 154 ve Fasıl 155'deki ceza hukukuna ilişkin düzenlemeler, Ceza Yasası'ndaki suçlar ve cezalar, gerek uluslararası sözleşmelerde ve gerekse mevzuatta yer alan haklarımız, mahkeme kararlarının tetkiki ile birlikte okunacak.

Katılımcıların kurs sonunda gündelik hayatta medya okuryazarlığının geliştirilmesi, vatandaş olarak haklarının öğretilmesi, olası bir yargılama usulüne maruz kalındığında ise işleyecek süreç hakkında bilgi verilmesi amaçlanmaktadır.

Her bireyin mutlaka öğrenmesi gerekenler, etraflıca hazırlanan sunumlarla öğretilecek.

Kısa süreli ancak dolu dolu içeriğiyle “KKTC Ceza Hukuku” kursunu kaçırmayın!

 

Kursa herkes katılabilir. 

Stajyer avukatlar, hukuk öğrencileri, kamu görevlileri, basın çalışanlarının katılması özellikle tavsiye edilir.

 

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

 

1.Hafta: KKTC Anayasası ve temel hak-özgürlükler, Mahkemeler Yasası ile yargılama usulüne giriş.

2.Hafta: Fasıl 154 Ceza Yasası, suçlar ve cezalar, ceza türleri, çocuk ve genç yargılamaları, temel sanık hakları ve içtihat kararları.

3.Hafta: Fasıl 155 Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası, ceza yargılama usulü, tutuklama, arama, ceza davası ve ithamname, polisin yetkileri, mahkemenin haklar ve özgürlükler bağlamında ürettiği önemli içtihatlar, dünyada önemli davalarda yaşananlar ve güncel tartışmalar. 

KCYK.png
bottom of page