top of page

Dünyada Anayasalar, Siyasal Sistemler ve Federalizm

Türkçe / Turkish

KURS KAPSAMI:

Dünyada Demokrasi Modelleri, Siyasal Sistemler, Hükümet Şekilleri, Üniter Devlet ve Federasyon Ayrımları, Ulus Devletin Dönüşümü, Federalizm, Federalizmde Yönetimler Arası İlişkiler ve Yetki Paylaşımları, Dünyada Anayasalar ve Ülke İncelemeleri

KİMLER KATILABİLİR?

 

- Siyasete ilgi duyan, anayasa hukuku konularına hakim olmak isteyenler, hukuk, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler öğrencileri ve bu alana ilgi duyan herkes katılabilir. 

 

KURS TARİHLERİ: Duyurulacak.

 

KURS SAATLERİ: İleride duyurulacak.

 

ÜCRET:  Duyurulacak.

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar üzerinden yapılacaktır.

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

1.Hafta: Dünyada Demokrasi Modelleri, Parti Sistemleri, Yasama ve Yürütme İlişkileri, Anayasacılık ve Kavramları Doğru Okumak.

2.Hafta: Dünyada Üniter Devlet Sistemleri ve İşleyişi, Konfederasyonlar, Ülke İncelemeleri: Fransa, Birleşik Krallık, Avrupa'da ve Dünyada Üniter Yapılar.

3.Hafta: Ulus Devletin Dönüşümü, Federalizm, Yönetimler Arası İlişkiler ve Yetki Paylaşımları, Anayasaları Okumak, Ülke İncelemeleri Giriş: ABD ve Tarihsel Gelişimi, Kanada ve Quebec Ayrılıkçılığı.

4.Hafta: Dünyada Federalizm ve Tartışmalar: Rusya Modeli, İsviçre, Almanya, Belçika, Bosna-Hersek, Latin Amerika Örnekleri ve İspanya.

09.jpg
bottom of page