top of page

Kıbrıs Hukuk Sisteminde Ceza Yargılaması Usulü

Ücret:

1,000 TL

Süre:

6 saat

İçerik:

SERTİFİKALI

CISSE’de hukuk programları arasında bulunan “KKTC Ceza Hukuku” kursunda gündelik hayatımızda her an karşılaştığımız, basında, sosyal medyada gördüğümüz haberleri nasıl değerlendirmemiz gerektiği, ceza yargılamasının temel kurallarıyla birlikte anlatılacak. 

Teminat nedir, kefalet koşulları, tutuklama hakkı, polisin yetkileri, makul güç kullanma, ceza yargılaması safhaları özellikle insan hakları boyutuyla ele alınacak. Bireyin gözaltına alınması, tutuklanması, mahkemeye sevki ve sonraki süreçler nasıl işliyor? Bu süreç içerisinde bireyin hakları nelerdir? 

Ceza yargılamasında duruşma usulü, Ağır Ceza Mahkemesi’nde izlenen usul ve sanık hakları anayasal çerçevede tüm ayrıntılarıyla incelenecek.

KKTC ceza mevzuatının en temel iki yasası olan Fasıl 154 ve Fasıl 155'deki ceza hukukuna ilişkin düzenlemeler, Ceza Yasası'ndaki suçlar ve cezalar, gerek uluslararası sözleşmelerde ve gerekse mevzuatta yer alan haklarımız, mahkeme kararlarının tetkiki ile birlikte okunacak.

Katılımcıların kurs sonunda gündelik hayatta medya okuryazarlığının geliştirilmesi, vatandaş olarak haklarının öğretilmesi, olası bir yargılama usulüne maruz kalındığında ise işleyecek süreç hakkında bilgi verilmesi amaçlanmaktadır.

Daha geniş bilgi ve kayıt için arayın: +90 533 838 50 06

bottom of page