top of page

Anayasa Hukuku ve
Genel Hukuk Teorisi 

Türkçe / Turkish

KURS KAPSAMI:

Anayasacılık Hareketleri, Devlet Kuramı, Modern Devlet Öncesi Siyasal İktidar, Modern Devletin Doğuşu ve Kurumsallaşması, Ulus Devletler, Demokrasi, Çoğulculuk, Küreselleşme ve Ulus Devletin Dönüşümü, Hak ve Özgürlükler, Erkler Ayrılığı, Egemenlik, Hukuk Teorileri ve Düşünürler, İnsan Hakları ve Günümüz.

Kurs anayasa hukukunun tarihine, gelişimine, özellikle hak ve özgürlükler odaklı gelişmelere, devlet kuramlarına, bu konudaki farklı dönemlerdeki farklı fikirlere, hukuk teorilerine, bugün halen tartışılır olan kavramlara, egemenlik, hukuk devleti, demokrasi ve adalet kavramlarına değinmekte ve özellikle katılımcılara birçok tartışma konusu arasından özgürce tartışacakları alanlar yaratıp farklı bakış açıları kazandırarak bu alanlarda daha fazla düşünmeye, araştırmaya ve sorgulamaya sevk etmeyi hedeflemektedir.

KİMLER KATILABİLİR?

 

Siyaset bilimi ve hukuk temel konularına hakim olmak isteyenler, hukuk, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler öğrencileri, gazeteciler, basın emekçileri, kamu görevlileri ve bu alana ilgi duyan herkes katılabilir. 

 

KURS TARİHLERİ: 25 Ekim'den itibaren (5 Hafta)

 

KURS SAATLERİ: 20.00 - 21.30 - Salı

 

ÜCRET:  750 TL

 

ONLINE: Tüm eğitimler online platformlar üzerinden yapılacaktır.

 

HANGİ KONULARI ÖĞRENECEKSİNİZ?

HAFTALIK KURS PROGRAMI:

1.Hafta:  - Modern Devlet Öncesi Siyasal İktidar,

               - Modern Devletin Doğuşu ve Kurumsallaşması,

               - Monarşiler Dönemi,

               - Ulus Devlet ve Bugün.

               - Tartışma: Gündelik Yaşamda Devlet Nedir?

2.Hafta: - Toplum Sözleşmesi, John Locke, Montesquieu, Rousseau,

               - Genel İrade, Yönetim Biçimleri, Egemenlik, Kuvvetler Ayrılığı Teorileri.

               - Tartışma: Çoğunluğun İradesi Üstün Müdür?

               - Tartışma: Azınlıkların Haklarını Kim Koruyacak?

3.Hafta:  - Küreselleşme ve Ulus Devletlerin Dönüşümü,

                - Hak ve Özgürlükler ve İnsan Hakları,

                - Hukuk Teorileri ve Adalet Kavramı.

                - Tartışma: Rusya'nın Ukrayna'yı İşgali Nasıl Yorumlanmalı? 

                - Tartışma: Kendi Kaderini Tayin Hakkı Herkese Mi?

4.Hafta: - Anayasacılığın Ortaya Çıkışı,

               - Anayasaların Yapımı ve Değiştirilmesi, Kurucu İktidar, Tali Kurucu İktidar,

               - Kurumsal Anayasa Hukuku, Hukuk Devleti, Yönetim ve Devlet Biçimleri.

               - Tartışma: Kurucu İktidar Anayasayı Yapma Gücünü Nereden Alıyor?

               - Tartışma: Hukuk Devleti Olmazsa...?

5.Hafta: - Demokrasi Kavramı,

               - Özgürlükler Hukuku,

               - Haklar, Düzenlenmesi, Sınırlanması ve Güvence İlkeleri.

               - Tartışma: Bugünün Dünyası ve Özgürlükler Rejimi Ne Durumda?

               - Tartışma: Demokrasi İndeksi ve Coğrafyamız.

Anayasa Hukuku_30092022.png
Beyaz Dalgalar

Öğretim Görevlisi Hakkında

TACAN REYNAR

ESKİ KIDEMLİ YARGIÇ, HUKUKÇU

1982 yılında Kıbrıs - Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve birçok çalışmaya katkı koydu. Yüksek lisansını Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karşılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargıçlık görevine atanmadan önce DAÜ Hukuk Fakültesi'nde bir dönem KKTC İdare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.
2010 yılında yargıçlığa atanan Reynar, 8 yıllık görev süresi boyunca birçok hukuk, aile ve ceza mahkemesinde görev aldı. 2018 yılının Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada bu görevinden istifa etti. Reynar, istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra Yenidüzen Gazetesi'nde haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.
Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden, Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London), University of Alberta (Kanada), University of Geneva gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların sertifika ve eğitim programlarına katılmış, ayrıca The New York Times Gazetesi'nin medya okulu olan The School of NYT'da  'How to Think and Write Like a Critic' kursunu da tamamlamıştır. 
Şu anda Kanada'da aktif olarak serbest yazarlık yanında, hukuk alanında akademik çalışmalarını da sürdürmektedir.
2022 yılının Haziran ayında uluslararası online eğitim platformu CISSE'yi (Cyprus International Social Sciences Education) kurdu. CISSE'nin direktörü olan Reynar, iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.
Reynar 2022 yılında ifade özgürlüğüne, diğer insan hak ve özgürlüklerine, Kutlu Adalı’nın mücadelesi ve düşüncelerine sahip çıktığı nedeniyle 21.Kutlu Adalı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
tacan resim.jpeg

Sertifikalı Kurslar

CISSE'de bütün kurslar sertifikalıdır ve kurs ücretine dahildir. Kurs sonunda sizden online sertifika için ek bir ücret talep edilmez.

Her kurs sonunda alacağınız sertifika örneği.

Talep etmeniz halinde İngilizce dilinde ayrıca düzenlenir ve size ücretsiz online gönderilir.

CISSE Example.png

 Nasıl Alınır? 

CISSE'nin kısa ve uzun programlarının herhangi birini bitirdiğinizde okul ve öğretmen imzalı sertifika almaya hak kazanırsınız. Talebinize bağlı olarak sertifikanıza ek olarak ayrıca derste öğrendiğiniz konuları da içeren ders çizelgesi de eklenir.

 Sosyal Medyada Paylaşın 

CISSE sertifikaları online paylaşıma açıktır. Dilerseniz sertifikanızı Linkedin'de profilinize ekleyin, dilerseniz de diğer her türlü sosyal medya ortamında paylaşın. Sertifikaların tümü size kurs sonunda PDF olarak gönderilir. Talebinize bağlı olarak ayrıca basılı sertifikanızı adresinize de gönderebiliriz.

 CISSE hangi ülkeye kayıtlıdır? 

Kısa adıyla CISSE (Cyprus International Social Sciences Education) bir eğitim kurumu sıfatıyla Kanada-Ontario eyaletine kayıtlıdır. Aldığınız sertifikalarda CISSE adresi Kanada olarak görülecektir. Bu sertifikanızı Kanada'dan bir kurumdan aldığınız anlamına gelmektedir.

Başka sorunuz mu var? Bize sorun.

bottom of page